| Kategorie: Artykuł
Tagi: artykuł
07 czerwca 2016, 11:00
Twoja bateria w laptopie zaczęła nagle szwankować? Nie wiadomo dlaczego nagle laptop wyłącza się po piętnastu minutach pracy? A przecież wcześniej tak nie było - laptop spokojnie pracował godzinę albo i więcej. Za chwilę dowiesz się dlaczego bateria w laptopie nagle się psuje, a co ważniejsze, znajdziesz tu porady jak łatwo można poprawić jej stan i zwiększyć jej wydajność.
DLACZEGO BATERIA W LAPTOPIE SIĘ PSUJE?
Baterie w laptopach, a bardziej dokładnie mówiąc akumulatory, są podobne w budowie i zasadzie działania do akumulatorków w telefonach komórkowych, przenośnych wiertarkach i innych podobnych urządzeniach zasilanych bateriami.
Technologie wykonania akumulatorków są różne ale łączy je wspólna cecha - są one stale ładowane i rozładowywane. Każdy akumulator ma określoną liczbę cykli ładowania i rozładowywania które może wykonać i tak np. dla zwykłych akumulatorków często spotykanych jest to liczba około dziesięciu tysięcy razy. Ważną uwagą, którą trzeba tutaj wspomnieć jest fakt, że po każdym naładowaniu i rozładowaniu baterii jej pojemność się zmniejsza, minimalnie co prawda lecz np. po tysiącu naładowań pojemność zmniejszy się już o 10%, a to już jest sporo.
Zmniejszanie się pojemności baterii występuje przy każdym rozpoczętym cyklu ładowania - mowa tutaj o tym, że nie musi być ona naładowana do pełna, więc jeżeli często włącza się telefon do ładowania na krótkie okresy np kilka razy dziennie na 15 minut, taka bateria szybko się zepsuje.
Aby zadbać o dobry stan naszych baterii, najpierw pamiętajmy aby ograniczyć ilość cykli ładowania, czyli jak już ładować to do pełna. To samo tyczy się rozładowywania, jak już rozładowywać to też maksymalnie, bo po co ładować trzy razy po trochę, gdzie za każdym razem pojemność naszej baterii minimalnie się zmniejsza - lepiej naładować raz, a do pełna.
ZWIĘKSZANIE WYDAJNOŚCI BATERII W LAPTOPIE:
Kiedy bateria w naszym laptopie zaczyna szybko się rozładowywać i dzieje się to nie wiadomo dlaczego, możemy jeszcze spróbować ją uleczyć. Aby to zrobić pierwsze co musimy zrobić to rozładować ją maksymalnie jak się da, tak żeby laptop już nie chciał się włączyć.
Następną rzeczą jest podłączenie ładowarki i naładowanie baterii w laptopie, ale tu uwaga - przy wyłączonym laptopie, tak aby tylko ładowała się bateria i nic więcej. Ładowanie to powinno trwać kilka godzin, pomimo nawet, gdy kontrolka ładowania już zgaśnie należy jeszcze pozostawić włączoną ładowarkę przez 2, 3 godziny.
Po naładowaniu baterii, odłączamy ładowarkę i tu znowu uwaga! NIE WŁĄCZAMY OD RAZU LAPTOPA. Naładowana bateria musi się po prostu po naładowaniu uspokoić - powiedzmy ok 30 min do godziny czasu.
Po odczekaniu tego czasu możemy włączyć naszego laptopa, ale najlepiej jeżeli zrobimy to bez podłączonej ładowarki, tak aby korzystać tylko z baterii. Robimy to po to, aby znowu rozładować baterię, najlepiej maksymalnie, aż laptop sam się wyłączy, potem jak się wyłączy czekamy jeszcze chwilę, ok 5 min i próbujemy go włączyć ponownie, tak żeby jeszcze bardziej rozładować baterię.
Gdy już jesteśmy pewni że bateria jest totalnie rozładowana, znowu czekamy z 15 minut aż się uspokoi i podłączamy ładowanie tak jak za pierwszym razem - na wyłączonym laptopie. Całość ładowania do pełna i rozładowywania całkowitego najlepiej powtórzyć co najmniej 3-4 razy, im więcej tym lepiej.
Cały ten proces nazywa się formowaniem baterii i poprawia jej sprawność i pojemność. Efekty gwarantowane, zauważalne są już po trzecim cyklu.