Archiwum czerwiec 2016, strona 23


Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie...
Autor: laptopowbateria | Kategorie: Artykuł 
Tagi: artykuł  
01 czerwca 2016, 09:27

Co zrobić, by akumulator komputera przenośnego wystarczył na dłużej?

Na ogół wiemy, co zrobić, by pracować dłużej z notebookiem nie podłączonym do gniazdka elektrycznego. Służą do tego chociażby specjalne plany zasilania, oferowane w ustawieniach systemów operacyjnych.

Prawdziwą sztuką jest jednak długoterminowa dbałość o kondycję akumulatora, tak by mógł wystarczyć na kilka czy kilkanaście miesięcy dłużej.

Wyciskanie "ostatnich soków" z baterii laptopa nie służy jej dobrze. Na szczęście nowoczesne systemy operacyjne wyłączają (a ściśle rzecz biorąc - usypiają) całą maszynerię, zanim poziom naładowania baterii spadnie do 0 %.

W Windows Vista i Windows 7 znaleźć można ustawienie o nazwie Krytyczny poziom energii baterii. W Panelu sterowania kliknij Sprzęt i dźwięk, po czym w obszarze Opcje zasilania wybierz Zmień moment przejścia komputera w stan uśpienia. W otwartym oknie Edytowanie ustawień planu kliknij łączeZmień zaawansowane ustawienia planu.

W oknie Opcje zasilania zlokalizuj i rozwiń gałąź Bateria, a znajdziesz tam pozycję Krytyczny poziom energii baterii, którego wartość będziesz mógł zmienić, chociaż domyślne 5 % wydaje się optymalne.

Dbaj o właściwe chłodzenie

Żywotności akumulatora szkodzi też przegrzewanie się. W czasie pracy upewnij się, że wszystkie wloty powietrza są odsłonięte. Nie kładźnotebooka na miękkich powierzchniach, w które mógłby się "zapaść" (np. na poduszkach).

Daj baterii odpocząć

Akumulatory litowo-jonowe, wykorzystywane w notebookach, mają ograniczoną liczbę cykli ładowania. Po osiągnięciu tej liczby elektronika sterująca pracą akumulatora po prostu go wyłącza (jest to formą zabezpieczenia przed ewentualnością groźnej awarii, np. zapalenia się zużytych ogniw).

Dysponując stałym źródłem energii nie potrzebujesz przecież akumulatora, a ten, trzymany pod ciągłym napięciem bez przerwy przechodzi cykl ładowania-rozładowania. A przez to - zużywa się.

Jeśli więc przez dłuższy czas zamierzasz pracować z komputerem wyłącznie podłączonym do gniazda zasilającego, wyjmij wcześniej akumulator.

Zanim wyjmiesz akumulator, upewnij się, że jest przynajmniej w połowie naładowany. Nie zaleca się demontażu ogniwa w czasie, gdy komputer jest włączony, uśpiony czy zahibernowany. Podobnie wygląda sprawa z montażem - wkładanie akumulatora do komputera powinno następować w czasie, gdy sprzęt nie pracuje.

Akumulator powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej. Na forach internetowych znaleźć też można porady, aby chować je w plastikowym opakowaniu w lodówce (ma to pomagać zwłaszcza bateriom w krańcowej fazie zużycia). Skuteczność tego rozwiązania jest jednak dyskusyjna.

Nie zapominaj jednak o tym, aby akumulator regularnie wkładać do notebooka i uruchamiać.