Kategoria

Artykuł


Microsoft patentuje ochronę przed złodziejami...
Autor: laptopowbateria | Kategorie: Artykuł 
Tagi: artykuł   microsoft   bezpieczeństwo   kradzież   patenty  
26 czerwca 2017, 10:29

Microsoft nie spoczywa na laurach. Firma niedawno mówiła o wprowadzeniu łączności komórkowej do komputerów, a także zabezpieczaniu sprzętów mobilnych dzięki specjalnym sygnałom blokującym. Teraz ten mechanizm zabezpieczeń chce rozszerzyć także na laptopy. Pomoże to zablokować urządzenia, które zostały skradzione.

W zeszłym miesiącu Microsoft ogłosił swoje nowe, zawsze podłączone do sieci urządzenia mobilne. Teraz zmierza wdrożyć tę technologię łączności komórkowej także w laptopach. Co więcej, pojawił się nowy patent firmy, z którego wynika, że użytkownicy nie będą musieli mieć połączenia komórkowego, by chronić swoje urządzenie.

Z patentu wynika, że zaimplementowana zostanie technologia "telefonu awaryjnego", która pozwala użytkownikom na wykonanie telefonu ratunkowego na konkretne numery bez konieczności posiadania karty SIM. Jak wykorzystać to jako mechanizm zabezpieczający sprzęt? Wystarczy zezwolić na transmisję sygnału, który zablokuje urządzenie nawet, gdy jego łączność komórkowa jest wyłączona lub nie ma ono karty SIM.

Jak to z patentami bywa, nie wiadomo czy i kiedy owa technologia ujrzałaby światło dzienne. Implementacja takiego patentu byłaby jednak zbawienna dla bezpieczeństwa i blokowania urządzeń. Minusy? Użytkownicy musieliby być śledzeni nawet wtedy, gdyby nie uruchomili łączności komórkowej w urządzeniu.

Windows 10 Creators Update - zobacz rozwiązania...
Autor: laptopowbateria | Kategorie: Artykuł 
Tagi: artykuł   windows   windows 10   creators update  
19 czerwca 2017, 10:50

Creators Update dla Windows 10 już jest! Czy aktualizacja przebiegła bezproblemowo? Jeśli nie, to pomogą wskazówki Komputer Świata.

Lepsza obsługa, nowe funkcje, większy komfort: Creators Update wnosi do Windows 10 wiele sensownych rozwiązań i usuwa problemy. Ale nie na każdym pececie: na niektórych aktualizacja wręcz powoduje nowe trudności. Wobec milionów różnych konfiguracji komputerów trudno się temu dziwić. Sama diagnoza pomoże tu niewiele, potrzebne są sprawdzone patenty. I dokładnie takie znajdziemy w tym artykule: dziesięć prostych na ogół rozwiązań pomoże usunąć występujące najczęściej trudności.

Rozwiązania dla (prawie) wszystkich problemów

Niestety, nie wszystkie przeszkody można pokonać kilkoma kliknięciami. Problemy sprawiają na przykład starsze procesory Intela z serii Atom, którym po prostu brakuje odpowiednich sterowników. W urządzeniach z tymi procesorami Windows Update blokuje instalację Creators Update. A użytkownikom, którzy poradzili sobie w inny sposób, Windows 10 sugeruje powrót do poprzedniej wersji. Ale nie ma powodu do paniki: są duże szanse, że w ciągu najbliższych tygodni producenci odrobią lekcję i w drodze aktualizacji rozwiążą problemy ze sterownikami.Do tego czasu Rozwiązaniem awaryjnym będzie tymczasowy powrót do poprzedniej wersji Windows. Ze wskazówki 10 dowiemy się, jak wykonać to w łatwy sposób.

1. Aktualizacja nie pojawia się

Jeśli mamy Windows 10, to system powinien zainstalować Creators Update na naszym komputerze całkowicie automatycznie. Ale w pierwszym etapie aktualizacji wielu użytkowników może czekać daremnie, bo Microsoft dystrybuuje aktualizację stopniowo, mając na względzie wydolność serwerów. Z tego powodu niektórzy użytkownicy mogą otrzymać Creators Update później. Czy tak jest w naszym przypadku?

Rozwiązanie: Nie musimy czekać - z tą wskazówką aktualizację otrzymamy natychmiast. Microsoft przygotował dla użytkowników Asystenta aktualizacji. Tak to działa: pobieramy Asystenta aktualizacji i uruchamiamy program. Ten zbada konfigurację i ewentualnie zgłosi, że zainstalowana wersja systemu nie jest aktualna. W takim przypadku klikamy na Aktualizuj teraz. Program pobierze wtedy wymagane dane, co ze względu na rozmiar pliku instalacyjnego może potrwać dłuższą chwilę. W tym czasie możemy jednak zminimalizować okno i zająć się innymi sprawami. Po zakończeniu pobierania musimy jeszcze tylko kliknąć na Uruchom ponownie teraz. Teraz możemy przyjąć jak najwygodniejszą pozycję, bo instalacja Creators Update zwykle potrwa około 30 minut.

2. Aktualizacja wprawdzie się rozpoczyna, ale nie kończy

Niektórzy użytkownicy donoszą, że Windows 10 przy próbie aktualizacji nagle przerywa instalację. Inni skarżą się, że Windows podczas instalacji żąda ponownego uruchomienia, a potem nie kontynuuje instalacji.

Rozwiązanie: Przy tego typu problemach jako rozwiązanie często sprawdzi się całkowity restart funkcji aktualizacji. Tak to się robi: w pole wyszukiwania wpisujemy cmd. Na liście wyników klikamy prawym przyciskiem myszy na Wiersz polecenia i wybieramy Uruchom jako administrator i zatwierdzamy Tak. W nowym oknie wpisujemy polecenie net stop wuauserv i potwierdzamy naciśnięciem klawisza Enter. Teraz w Eksploratorze podwójnymi kliknięciami na C: oraz Windowsotwieramy folder SoftwareDistribution i kasujemy wszystkie zawarte w nim pliki. Wracamy do Wiersz polecenia i wykonujemy polecenie net start wuauserv. Teraz Windows Update znów jest aktywny. Spróbujmy ponownie zainstalować Creators Update.

3. Trudno mi się odnaleźć

Znów kolejna wersja Windows? Ta, po Anniversary Update, znów sporo pozmieniała i przede wszystkim zmodyfikowała funkcje ustawień. Wydaje się, że stary dobry Panel sterowania całkowicie zniknął.

Rozwiązanie: Od Creators Update Panel sterowania nie pojawia się już po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na przycisk startowy w menu Start. Czy rzeczywiście zginął? Nie. Microsoft dobrze go ukrył. Aby go otworzyć, najlepiej wykorzystajmy pole wyszukiwania Windows 10. Kiedy wpiszemy pierwsze litery "panel sterowania", natychmiast pojawi się lista wyników. Po kliknięciu na właściwy wynik Panel sterowania uruchomi się od razu. Brak jednak niektórych funkcji. Te znajdziemy w Ustawienia.

4. Windows 10 nie jest aktywowany

Aktywny Windows 10 po aktualizacji znów domaga się aktywacji. Niestety, czasem się tak dzieje.

Rozwiązanie: Ten irytujący problem daje się na szczęście łatwo rozwiązać. Otwieramy Ustawieniakombinacją klawiszy Start+I. Tutaj klikamy na Aktualizacja i zabezpieczenia, w następnym menu po lewej stronie na Aktywacja i następnie na Rozwiąż problemy. Teraz wykonujemy wyświetlane na ekranie polecenia asystenta. Za chwilę Windows znów będzie aktywny.

5. Nie można tworzyć nowych użytkowników

Począwszy od Creators Update, nie można tworzyć kont użytkowników, które nie są powiązane z kontem Microsoft. To irytujące, bo o wiele bezpieczniejsze jest codzienne użytkowanie Windows 10 z ograniczonym kontem użytkownika i tworzenie własnych kont dla członków rodziny.

Rozwiązanie: Póki co nie wiadomo, czy to błąd, czy zamysł Microsoftu. Problem można jednak łatwo obejść: na krótki czas odcinamy połączenie internetowe. Jeśli nasz komputer łączy się z internetem przez Wi-Fi, klikamy prawym przyciskiem myszy u dołu na pasku zadań na ikonę Wi-Fi i aktywujemy tryb samolotowy. Jeżeli natomiast pecet jest podłączony kablem LAN, to po prostu wyciągamy kabel. Teraz w ustawieniach po kliknięciach na Konta, Rodzina i inne osoby oraz Dodaj kogoś innego do tego komputera, Windows 10 automatycznie pozwoli utworzyć konto lokalne. Po skonfigurowaniu konta użytkownika przywracamy połączenie z internetem, wyłączając Tryb samolotowy albo podłączając ponownie kabel LAN.

6. Niektóre urządzenia nie działają

Ten problem jest dość dobrze znany: po większych aktualizacjach Windows pojedyncze podzespoły peceta odmawiają posłuszeństwa i komputer nie jest stuprocentowo sprawny. Problem dotyczy na przykład urządzeń wprowadzających, kart dźwiękowych i graficznych oraz kamer internetowych.

Rozwiązanie: W pierwszej kolejności odwiedzamy stronę wsparcia technicznego danego producenta i poszukujemy odpowiednich sterowników. Jeśli nie udało się ich znaleźć, to musimy albo poczekać, aż Microsoft uzupełni sterowniki w drodze aktualizacji, albo tymczasowo powrócić do Anniversary Update (patrz wskazówka nr 10). Czasami są też dostępne rozwiązania indywidualne, jak na przykład w dotykanych często tym problemem kamerach Logitech. Do udostępnienia odpowiedniego sterownika używamy po prostu sterownika standardowego. W tym celu naciskamy równocześnieStart+X i klikamy na Menedżer urządzeń. Pozycja z problematycznym hardware'em jest tam oznaczona żółtym trójkątem ostrzegawczym. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy, potem na Aktualizuj oprogramowanie sterownika, Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika i Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze. Następnie zaznaczamy pole Pokaż zgodny sprzęt, klikamy na Urządzenie wideo USB oraz na Dalej i Zamknij.

7. Problemy z wyłączeniem lokalizacji

Liczni użytkownicy donoszą, że od instalacji Creators Update nie można w ustawieniach na stałe wyłączyć usługi lokalizacji dla poszczególnych aplikacji. To problematyczne nie tylko z punktu widzenia ochrony danych - w użytkowaniu mobilnym na akumulatorze ceną jest skrócenie cennego czasu pracy.

Rozwiązanie: To spora bezczelność - nawet jeśli poszczególne suwaki w ustawieniach Windows zostaną ustawione w pozycji Wyłączone, to u niektórych użytkowników krótko potem samoczynnie powracają do pozycji Włączone. I samemu trzeba to stwierdzić! Dotychczas jedynym rozwiązaniem jest mało finezyjna metoda: trzeba dezaktywować główny wyłącznik dla wszystkich usług lokalizacyjnych, aby żadna aplikacja nie mogła korzystać z naszej lokalizacji - i tak musi zostać. W tym celu naciskamy równocześnie Start+I. Teraz w Ustawienia klikamy na Prywatność, po lewej stronie na Lokalizacja i po prawej na Zmień. Teraz kliknięciem zmieniamy pozycję przełącznika na Wyłączone.

8. Windows nie wyłącza się do końca

U niektórych użytkowników po instalacji Creators Update pojawiły się problemy z wyłączaniem komputera. Obraz na monitorze wprawdzie znika, ale komputer nie wyłącza się automatycznie. Całkowite wyłączenie następuje dopiero po ręcznym naciś­nięciu przycisku zasilania.

Rozwiązanie: Creators Update najwyraźniej na niektórych komputerach włącza szybkie uruchamianie (Hybrid Boot), co skutkuje opisanymi, a także innymi problemami. Aby wyłączyć szybkie uruchamianie, w pole wyszukiwania Windows wpisujemy cmd. Na rozwiniętej liście wyników klikamy prawym przyciskiem myszy na Wiersz polecenia i wybieramy Uruchom jako administrator. W nowym oknie wpisujemy polecenie powercfg /h off (patrz ilustracja poniżej). Zmiany zatwierdzamy, naciskając klawisz Enter. Teraz komputer powinien wyłączać się do końca tak jak dotychczas.

9. Połączenie z internetem niemożliwe

Creators Update w niektórych przypadkach odcina łączność z internetem. Komputer staje się wtedy praktycznie bezużyteczny.

Rozwiązanie: Istnieją dwa sposoby na rozwiązanie tego typu problemów. Na początek spróbujmy odnaleźć drogę do internetu za pomocą systemowej diagnostyki sieci. Otwieramy Ustawienia, naciskając równocześnie Start+I. Teraz klikamy na Sieć i internet oraz na Narzędzie do rozwiązywania problemów z siecią. Jeśli to nic nie dało, sprawdzamy w Menedżerze urządzeń (patrz wskazówka 6), czy Windows 10 rozpoznał kartę sieciową. W tym przypadku pomoże z reguły aktualizacja sterowników. Poszukujemy aktualizacji na stronie internetowej producenta.

10. Programy nie działają

Creators Update wprowadza zmiany do jądra systemu. To wyprowadza niektóre programy z równowagi i te w konsekwencji odmawiają uruchomienia. Przykładem jest program do zarządzania twardymi dyskami Acronis True Image 2016.

Rozwiązanie: Prawdziwego rozwiązania tego problemu mogą dostarczyć tylko producenci programów w drodze aktualizacji. Jeśli dane oprogramowanie jest nam pilnie potrzebne, pomoże tylko powrót do poprzedniej wersji Windows 10 (Anniversary Update).

Na szczęście można to załatwić kilkoma kliknięciami. W tym celu otwieramy Ustawienia kombinacją klawiszy Strat+I i wybieramy Aktualizacja i zabezpieczenia oraz Odzyskiwanie. W nowym menu pod Wróć do poprzedniej kompilacji klikamy na Rozpocznij i wykonujemy polecenia. Jest jeden haczyk: funkcja ta jest dostępna tylko przez dziesięć dni od instalacji Creators Update. Po upływie tego terminu pomoże tylko ponowna instalacja starszej wersji Windows 10.

5 najlepszych funkcji Creators Update

U większości użytkowników Creators Update działa absolutnie bezproblemowo i pozwala od razu cieszyć się nowymi funkcjami. Oto pięć ulubionych funkcji redaktorów Komputer Świata.

Tryb gry

Zaawansowane graficznie gry działają z Creators Update stabilniej i odrobinę szybciej. Praktyczny pomysł: komputer po uruchomieniu gry automatycznie dostosowuje wydajność.

Automatyczne porządkowanie

Windows 10 automatycznie uwalnia komputer od balastu danych-śmieci, a przynajmniej jeśli w Ustawieniach pod System i Pamięć aktywujemy Czujnik pamięci.

Wylogowanie telefonem

Na życzenie Windows 10 automatycznie zablokuje pecet, kiedy telefon znajdzie się poza zasięgiem Bluetooth komputera: otwieramy Ustawienia i klikamy na Urządzenia, Dodaj urządzenie Blue­tooth lub inne i wykonujemy wskazówki. Wracamy do menu głównego ustawień i klikamy na Konta, Opcje logowania i aktywujemy funkcję Blokada dynamiczna.

Blokowanie aktualizacji

Czasem musimy po prostu szybko zrestartować komputer. Dotychczas przy oczekujących aktualizacjach było to niemożliwe. Teraz jednak ich instalację można po prostu przeskoczyć. W menu Start pod przyciskiem Zasilanie obok Zaktualizuj i uruchom ponownie pojawi się przycisk Uruchom ponownie.

Czas pracy na akumulatorze

Dzięki Creators Update notebooki dłużej pracują mobilnie. W teście Komputer Świata urządzenia przy odtwarzaniu filmu pracowały nawet o 30 minut dłużej.

ASUS ZenFone AR w Polsce jeszcze w tym miesiącu...
Autor: laptopowbateria | Kategorie: Artykuł 
Tagi: artykuł   asus   android   smartfony   asus zenfone ar  
09 czerwca 2017, 11:00

ASUS ZenFone AR jest nieprzeciętnym smartfonem, który powstał we współpracy z Google i wspiera projekt Tango. Wczoraj w Warszawie odbyła się konferencja producenta, na której telefon ten pokazano. Przy okazji ASUS ujawnił, że ZenFone AR trafi do sklepów w Polsce jeszcze w tym miesiącu. Cena smartfona nie jest jednak niska.

Wczoraj odbyła się polska premiera smartfona ASUS ZenFone Zoom S, który jest już dostępny w polskich sklepach. Przy okazji w Warszawie zaprezentowano także ZenFone'a AR. Ten trafi do sprzedaży w kraju w cenie 3700 złotych.

ASUS ZenFone AR ma zadebiutować w polskiej sprzedaży jeszcze w tym miesiącu. Cena nie jest niska, ale pamiętajmy, że telefon jest nieprzeciętny. Poza mocnymi podzespołami wyróżnia się także wsparciem dla Daydream i Tango. To pierwszy smartfon na świecie, który wspiera oba te rozwiązania.

ASUS ZenFone AR to także 5,7-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości QHD, procesor Snapdragon 821, który będzie wspomagany przez nawet 8 GB pamięci RAM czy do 256 GB pamięci flash na dane. Nie zabrakło także konkretnego aparatu Sony IMX318 23 Mpix f/2.0 z 3-krotnym zoomem optycznym. Z dokładną specyfikacją techniczną ZenFone'a AR możecie zapoznać się poniżej.

ASUS ZenFone AR - dane techniczne

5,7-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli procesor Qualcomm Snapdragon 821 z GPU Adreno 530 6 lub 8 GB pamięci RAM typu LPDDR4 32, 64, 128 lub 256 GB miejsca na dane (UFS 2.0) czytnik kart pamięci microSD (do 2 TB) kamerka 8 Mpix f/2.0 do wideorozmów i selfie aparat fotograficzny Sony IMX318 23 Mpix f/2.0 z 3-krotnym zoomem optycznym nagrywanie wideo w jakości 4K UHD bateria o pojemności 3300 mAh z szybkim ładowaniem Wi-Fi 802.11ac Bluetooth 4.2 GPS modem LTE kat. 12 dual SIM USB C skaner linii papilarnych Android 7.0 Nougat z ZenUI 3.0