Płyta Komputer Świata opiera się na bardzo ciekawym pomyśle – umożliwia aktualizacje systemu Windows 10... bez dostępu do internetu. A to znaczy – bez marnowania czasu i transferu. Zobaczmy, jak to możliwe.
Aktualizacje systemu pojawiają się często. Zdarza się, że są to naprawdę duże pliki, których pobranie w przypadku połączeń taryfowych może okazać się kosztowne i czasochłonne przy wolnym łączu. Nie ma nic bardziej irytującego niż ciągnące się w nieskończoność pobieranie i przygotowywanie aktualizacji, kiedy chcemy jak najszybciej rozpocząć pracę. Standardowy proces aktualizacji systemu wymaga pobrania kilku gigabajtów danych. Instalacja uaktualnień może trwać całe godziny i wiązać się z restartami komputera. W rezultacie przez dłuższy czas korzystanie z urządzenia jest niemożliwe. Dlatego wiele osób najchętniej wyłączyłoby aktualizacje.
Nie sposób jednak nie aktualizować systemu. Uaktualnienia zawierają łatki pozwalające uniknąć ataków, a także różne udoskonalenia i poprawki, dzięki którym Windows jest coraz lepszy i bezpieczniejszy. Aktualizacje, mimo że często przeszkadzają, są więc ważne. Dlatego Komputer Świat poszukał rozwiązania - i zamieścił je na DVD dołączonym do numeru 1/2017.
Aktualizacje systemu Windows 10 z płytą Komputer Świata
Płyta Komputer Świata zawiera komplet aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa do polskiej wersji Windows 1064-bit wraz z mechanizmem pozwalającym na ekspresowe i łatwe zainstalowanie wszystkich uaktualnień w dowolnie wybranym przez nas czasie i bez dostępu do internetu.
DVD dodane do tego numeru nie tylko dostarcza aktualizacje - to aż 7 GB, których nie musimy pobierać! - ale też przyspiesza wszystkie etapy procesu aktualizacji systemu.
Kto najbardziej skorzysta z tego rozwiązania?
Na pewno szczególnie przypadnie ono do gustu osobom dysponującym wolniejszym łączem internetowym, a także tym, które korzystają z pakietów internetowych z limitem pobieranych danych.
Przyda się ono także wszystkim, którzy kupili lub planują kupić nowy komputer z Windows 10 - będzie to przecież czysta wersja systemu. Dzięki płycie można sprawnie zaktualizować taką nową Dziesiątkę.
Płytę Komputer Świata warto po prostu mieć pod ręką na wszelki wypadek. Gdy zajdzie potrzeba reinstalacji systemu operacyjnego, również trzeba będzie go potem zaktualizować. Nawet jeśli nastąpi to za jakiś czas i ukażą się kolejne aktualizacje, zawsze o te 7 GB będziemy mieli mniej do pobrania i instalowania.
A jeżeli mamy kilka komputerów pod opieką, zdecydowanie najbardziej odczujemy zalety płyty z aktualizacjami - oszczędność czasu będzie kilkukrotna!
Pendrive z aktualizacjami
Jeżeli nie mamy napędu optycznego, możemy łatwo stworzyć pendrive z aktualizacjami. W tym celu należy albo skorzystać z innego komputera, w którym można uruchomić płytę, albo pobrać jej ISO z KŚ+ i zamontować w wirtualnym napędzie, na przykład za pomocą programu Virtual CloneDrive. Następnie wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę płyty Komputer Świata i wybrać polecenie Otwórz. Zaznaczamy wszystkie pliki znajdujące się w folderze płyty, na przykład wciskając Ctrl+A, i kopiujemy je, a następnie umieszczamy na pendrivie.
Jak wykonać aktualizacje za pomocą płyty
Płyta z aktualizacjami będzie pomocna zarówno dla użytkowników, którzy nie aktualizowali jeszcze systemu, ale także dla osób, które zainstalowały wcześniej tylko część z wydanych do tej pory aktualizacji. Mechanizm do aktualizacji bazuje na narzędziu WSUS Offline Update. Pozwala ono tworzyć nośniki z aktualizacjami i instalować je bez połączenia z internetem.
1. Po uruchomieniu płyty zobaczymy okno. Zaznaczamy wszystkie z możliwych opcji znajdujących się w grupie Installation. Dzięki temu, oprócz brakujących nam aktualizacji, zainstalowany zostanie Microsoft Silverlight, .NET Framework 3.5, a także biblioteki uruchomieniowe C++. Grupa Control pozwala na kontrolę procesu aktualizacji. Zaznaczona domyślnie opcja Verify installation packages pozwala na weryfikację instalowanych paczek z aktualizacjami. Dobrze jest aktywować opcję Automatic reboot and recall - automatyzuje ona proces aktualizacji i wznawia go po restarcie systemu, który jest wymagany przez część aktualizacji (jeśli nie zaznaczymy tej opcji, będziemy musieli sami pilnować restartów i wznawiania aktualizacji).
Opcja Shut down on completion powoduje automatyczne wyłączenie komputera po ukończeniu aktualizacji. Aplikacja na koniec może wyświetlić log z zapisem procesu aktualizacji - aby go zobaczyć, możemy w grupie Control zaznaczyć w oknie programu opcję Show log file.
2. Po zaznaczeniu potrzebnych nam opcji rozpoczynamy aktualizację systemu, klikając na Start. Skrypt analizuje zainstalowane w systemie poprawki, wykorzystując Windows Update Agent (WUA), i instaluje tylko te, których brakuje.
3. Postępy w procesie aktualizacji możemy obserwować dzięki kolejnym komunikatom pojawiającym się w oknie konsoli.
Aktualizacja przebiega mimo braku połączenia z internetem dzięki temu, że wszystko, co potrzebne do aktualizacji, znajduje się na płycie.