Jak wykonać backup urządzenia mobilnego


Autor: laptopowbateria | Kategorie: Artykuł 
Tagi: artykuł   android   ios   backup  
02 grudnia 2016, 09:12

Kopia zapasowa danych przechowywanych w pamięci smartfona lub tabletu pracującego pod kontrolą Androida lub w urządzeniu Apple przydać się może np. w przypadku wymiany na nowszy model. Pokazujemy, jak to zrobić.

Aby zmiana smartfona na nowy nie wiązała się z utratą potrzebnych danych, wystarczy wykorzystać wbudowane opcje pozwalające na logowanie się do urządzeń poprzez uniwersalne konta, czyli konto Google w wypadku urządzenia z Androidem.

Kopia zapasowa - Android

Zapisywanie kopii zapasowych danych w smartfonie z Androidem może odbywać się automatycznie na koncie Google bez żadnych dodatkowych aplikacji. Dane zostaną zapisane na naszym koncie Google. (Kolejne kroki na różnych urządzeniach mogą wyglądać nieco inaczej).  Możemy też bardzo łatwo zapisać dane w komputerze, po prostu podłączając do niego smartfon.

Co będzie w kopii

Co będzie przechowywane, w utworzonej w ten sposób kopii zapasowej? Wszystko, co "wie" nasz telefon: dane z Kalendarza Goo­gle, informacje o sieciach Wi-Fi i hasła do nich, tapety ekranu głównego, ustawienia Gmaila, ustawienia wyświetlacza (takie jak jasność i uśpienie), ustawienia języka i wprowadzania, informacje o aplikacjach zainstalowanych ze Sklepu Play i dane z tych aplikacji (o ile wspierają one backup Google).

Dane na koncie Google

1. Aby wykonać kopię zapasową, należy przejść do opcji Ustawienia i odnaleźć pozycję Kopia zapasowa i resetowanie.

2. Znajdujemy sekcję Tworzenie i przywracanie kopii zapasowej Google.

Opcja Tworzenie kopii zapas. danych powinna być włączona. W pozycji Konto kopii zapasowejwidzimy adres e-mail powiązany z domyślnym kontem Google, na którym są zapisywane dane. Możemy podać tu inny adres - wystarczy nacisnąć pole z kontem.

3. Aktywowanie opcji  Autoprzywracanie pozwoli na wykorzystanie danych z kopii przy ponownej instalacji usuniętych aplikacji.

4. Gdy mamy zapisaną kopię zapasową danych na koncie Google, wystarczy na nowym urządzeniu zalogować się na nasze konto, by dane i ustawienia aplikacji zostały przeniesione .

Kopia w komputerze

Możemy także zrobić kopię zapasową wybranych danych ze smartfona z Androidem na komputerze. Wystarczy podłączyć telefon do komputera złączem USB. Po wykryciu urządzenia zostanie ono wyświet­lone jako pamięć przenośna. Dane zapisane w telefonie kopiujemy na dysk (wszystkie lub wybrane). Ten sposób tworzenia kopii zapasowej jest prosty, ale aby przywrócić dane, trzeba je ręcznie przekopiować z powrotem do urządzenia.

Kopia poprzez aplikacje producenta

Producenci smartfonów udostępniają programy dodatkowo ułatwiające backup danych ze swoich urządzeń mobilnych w komputerze.

Huawei HiSuite, iTunes, LG PC Suite, LG Bridge, Samsung Kies 2, Samsung Kies 3, Xperia Companion.

Kopia zapasowa - iPhone

Jeżeli chcemy stworzyć kopię zapasową iPhone'a lub iPada lokalnie, na swoim komputerze, najlepiej wykonać ją za pośrednictwem aplikacji iTunes. Za pomocą iTunes możemy również przywrócić dane. Mamy też możliwość internetowej archiwizacji iPhone'a w chmurze iCloud.

Kopia w komputerze: iTunes

1. Podłączamy iPhone do komputera kablem USB i uruchamiamy program iTunes.

2. Klikamy na ikonę iPhone'a. Program przenosi nas do widoku urządzenia. Znajdujemy sekcję Kopie zapasowe i zaznaczamy opcję Ten komputer.

3. Klikamy na Archiwizuj teraz,by stworzyć kopię zapasową naszego iPhone'a.

4. Jeśli będziemy potrzebowali przywrócić dane, powtarzamy kroki 1 i 2 i w sekcji Kopie zapasoweklikamy na Odtwórz kopię zapasową.

Kopia w chmurze: iCloud

Kopia w chmurze Apple - iCloud - ma pewne ograniczenia. Nie możemy zrobić kopii filmów, muzyki, e-booków i aplikacji, które nie zostały kupione przez iTunes, App Store lub iBooks Store. Również zdjęcia, które zostały wgrane zewnętrznie, nie zostaną zarchiwizowane.

1. Aby stworzyć backup w iCloud, wchodzimy w ustawienia iPhone'a i naciskamy ikonę iCloud.

2. W ustawieniach iCloud wybieramy Archiwum i włączamy tę funkcję. Od teraz nasz telefon będzie automatycznie archiwizować się przez Wi-Fi. Uwaga! Archiwum iCloud wymaga wolnej przestrzeni w usłudze iCloud Drive. Domyślnie każdy użytkownik ma za darmo 5 GB.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz