10 pytań o aktualizacje Windows 10


Autor: laptopowbateria | Kategorie: Artykuł 
Tagi: artykuł   windows 10  
12 stycznia 2017, 08:52

Odpowiadamy na najczęściej poruszane kwestie dotyczące aktualizacji Windows 10.

1. Czym są aktualizacje i kto je dostarcza?

Aktualizacje systemu Windows zmieniają pliki systemowe. Zespół Microsoftu, pracujący nad rozwojem systemu operacyjnego Windows 10, dostarcza użytkownikom aktualizacje, aby pozbyć się błędów, wprowadzić poprawki i dodać nowe funkcje.

2. Jak przyspieszyć pobieranie aktualizacji?

Usługą odpowiedzialną za instalowanie aktualizacji w Windows 10 jest Windows Update. Aktualizacje są przez nią pobierane z serwerów Microsoftu, a także z komputerów użytkowników, którzy już mają pobraną aktualizację, nasze komputery również mogą posłużyć innym do pobierania z nich aktualizacji - przyspiesza to cały proces.

1. Wchodzimy w Ustawienia systemu Windows i wybieramy opcję Aktualizacja i zabezpieczenia.

2. W sekcji Windows Update zobaczymy ustawienia aktualizacji. Klikamy na Opcje zaawansowane.

3. Następnie klikamy na Wybierz sposób dostarczania aktualizacji.

4. Włączenie opcji Aktualizacje z wielu miejsc powoduje, że aktualizacje będą pobierane, ale również wysyłane bezpośrednio na inne komputery. Możemy ograniczyć ten proces do sieci lokalnej lub zezwolić na pobieranie i wysyłanie także w internecie.

3. Dlaczego warto aktualizować system operacyjny?

Każdego dnia powstają nowe kody złośliwego oprogramowania. Wirusy, robaki czy konie trojańskie i inne szkodniki szybko się rozprzestrzeniają i wykorzystują luki w systemach operacyjnych i aplikacjach. Wciąż trwa wyścig programistów z cyberprzestęp­cami. Programiści opracowują aktualizacje zabezpieczające użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem. Dlatego tak ważne jest instalowanie aktualizacji poprawiających bezpieczeństwo. Brak aktualizacji zwiększa ryzyko udanego ataku. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto dbać o aktualność systemu. Aktualizacje rozwiązują także problemy sprzętowe i obliczeniowe oraz podnoszą jakość i komfort pracy z systemem.

4. Czy aktualizacje muszą być automatyczne?

Aktualizacje domyślnie instalują się automatycznie, ale można wyłączyć ich automatyczne pobieranie - patrz pytanie 8. W systemie Windows 10 Home nie da się wyłączyć aktualizacji sytemu Windows przez usługę Windows Update, ale są na to sposoby - patrz pytania 67 i 8.

W Windows 10 Pro, Enterprise i Education można wyłączyć automatyczne aktualizacje za pomocą narzędzia Edytor lokalnych zasad grupy. By je uruchomić, wciskamy Start+R i w okno Uruchamianie wpisujemy gpedit.msc. W oknie Edytora przechodzimy do: Konfiguracja komputera, Szablony administracyjne, Składniki systemu Windows, Usługa Windows Update i dwukrotnie klikamy na Konfigurowanie aktualizacji automatycznych z prawej strony. Potem po lewej zaznaczamyWłączone i poniżej z listy Konfigurowanie automatycznego aktualizowania wybieramy 2 - Powiadom o pobieraniu i instalacji. Klikamy na Zastosuj.

5. Czy mogę sprawdzić, co zmienia dana aktualizacja?

Każda aktualizacja oznaczona jest kodem, na przykład KB3194798, który znajdziemy w Ustawieniachpo kliknięciu na Aktualizacje i zabezpieczenia, Sprawdź aktualizacje lub Historia aktualizacji. Na stronie internetowej support.microsoft.com możemy wyszukać informacje na temat aktualizacji, podając kod w polu wyszukiwania.

6. Jak można decydować, kiedy chcemy instalować aktualizacje?

Usługa Windows Update w systemie Windows 10 w wersjach Pro i Enterprise pozwala na odroczenie aktualizacji. Po odroczeniu uaktualnień nowe funkcje systemu Windows nie będą pobierane ani instalowane przez kilka miesięcy. Odroczenie uaktualnień nie wpływa na aktualizacje zabezpieczeń. Niezależnie od wersji Windows, z jakiej korzystamy, po zainstalowaniu Anniversary Update, czyli jednej z największych aktualizacji, jakie pojawiły się od premiery systemu, Windows 10 pozwala na ustalenie tak zwanych aktywnych godzin, czyli ram czasowych, w których system nie będzie mógł zacząć aktualizacji.

1. Wchodzimy w Ustawienia systemu Windows i wybieramy opcję Aktualizacja i zabezpieczenia.

2. W ustawieniach usługi Windows Update mamy dostęp do ustawień aktualizacji - klikamy na przycisk Zmień godziny aktywnego użytkowania.

3. Otwiera sie okno Godziny aktywnego użytkowania, w którym możemy określić, w jakich godzinach korzystamy z komputera i nie życzymy sobie instalowania aktualizacji.

7. Czy można zrezygnować z aktualizacji systemu?

Za dostarczanie aktualizacji odpowiada usługa Windows Update. Jeśli ją wyłączymy, uaktualnienia nie będą pobierane i instalowane.

1. Wyszukujemy aplikację Usługi pozwalającą na zarządzanie usługami systemu.

2. Na liście wyszukujemy usługę o nazwie Windows Update.

3. Klikamy dwukrotnie na interesującą nas pozycję, aby dostać się do jej właściwości.

4. Zmieniamy typ uruchomienia na Wyłączony i zapisujemy zmiany, klikając na OK.

8. Czy można wyłączyć pobieranie aktualizacji?

Wyłączenie pobierania aktualizacji jest możliwe. Jest to rozwiązanie przygotowane z myślą o osobach, które wykorzystują połączenia internetowe z limitem danych.

1. Wchodzimy w Ustawienia systemu Windows i wybieramy opcję Sieć i Internet.

Przechodzimy do sekcji Wi-Fi i klikamy na sieć, z której korzystamy i niżej na Opcje zaawansowane.

2. W sekcji Połączenie taryfowe przy Ustaw jako połączenie taryfowe ustawiamy przełącznik w pozycji Włączone.

Ustawienia te są przypisane do sieci Wi-Fi, z którą się łączymy. Kiedy nawiążemy połączenie z inną siecią, aktualizacje będą pobierane, możemy jednak tę nową sieć także oznaczyć jako połączenie taryfowe.

9. Czy można powrócić do stanu przed aktualizacją?

Jest to możliwe jedynie przez 10 dni od daty aktualizacji. W Ustawieniach systemu klikamy na Aktualizacja i zabezpieczenia, a potem z lewej strony na Odzyskiwanie. Znajdziemy tam opcję Wróć do poprzedniej kompilacji. Jeśli nie minęło więcej niż 10 dni od ostatniego uaktualnienia, możemy rozpocząć przywracanie.

W razie potrzeby istnieje też możliwość zresetowania systemu do stanu początkowego. Wtedy w zależności od wybranej przez nas opcji nasze pliki mogą zostać zachowane lub skasowane - a Windows zostanie ponownie zainstalowany.

10. Czy można wykonać aktualizacje systemu w trybie offline?

Oczywiście. Dlatego Komputer Świat przygotował płytę zawierającą wszystkie aktualizacje systemu Windows 10. Jej wykorzystanie pozwoli oszczędzić czas na pobieranie danych z internetu i przyspieszy proces instalacji.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz