Pokazujemy ciekawe narzędzie do tworzenia bootowalnych pendrive'ów.
Rufus wśród aplikacji do tworzenia bootowalnych nośników USB z systemami na podstawie obrazów ISO wyróżnia się naciskiem na opcje formatowania i sprawdzania nośnika pod kątem ewentualnych błędów. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni czy nasz pendrive lub inna pamięć USB, którą chcemy użyć do jest w pełni sprawna skorzystajmy z Rufusa.
Rufus: bootowalny pendrive z ISO Linuxa
Jeśli mamy obraz ISO płyty z systemem operacyjnym - Windows czy Linux, jednak nie mamy nośnika optycznego, możemy utworzyć bootowalny pendrive instalacyjny. Warto wykorzystać do tego program Rufus. To popularne narzędzie do formatowania przenośnych pamięci USB i tworzenia bootowalnych dysków USB (pendrive, karta pamięci) z systemem operacyjnym. (Rufus może nam pomóc także w przywróceniu oryginalnej pojemności pendrive'a, co może się przydać, jeśli będziemy chcieli w przyszłości normalnie korzystać z nośnika, na którym umieściliśmy instalator systemu).
Uwaga! Upewnijmy się, że na pendrivie, z którego chcemy stworzyć nośnik instalacyjny z systemem, nie ma ważnych danych - wszystkie zostaną utracone.
1. W oknie Rufusa, w polu Urządzenie, określamy, na jakim dysku przenośnym nagrywamy system.
2. Domyślnie Rufus tworzy bootowalny pendrive, używając systemu FreeDOS. Aby wykorzystać do tego inny system operacyjny, rozwijamy listę (widoczna na powyższym zrzucie ekranowym) i wybieramy z niej pozycję Obraz ISO. Następnie klikamy na znajdujący się obok listy przycisk pozwalający na wczytanie pliku z obrazem. Po jego wybraniu możemy rozpocząć proces tworzeniae bootowalnego nośnika.
3. Klikamy na Start i czekamy na zrobienie pendrive'a instalacyjnego.
Bootowalny pendrive
1. Uruchamiamy Rufus. Po uruchomieniu klikamy na Tak jeśli chcemy by aplikacja sprawdzała czy w sieci nie ma aktualniejszych wersji.
2. Program wykryje wszystkie dostępne pamięci USB, które można wykorzystać. Wybieramy odpowiednią z listy.
3. Z drugiej listy wybieramy schemat partycjonowania. Jeśli nie mamy pewności jaki standard obsługuje nasz komputer pozostawiamy domyślne ustawienie. Gdy mamy komputer z UEFI możemy wybrać jedną z dwóch opcji.
4. Następnie podobnie jak w systemowym narzędziu do formatowania wybieramy system plików, rozmiar alokacji i podajemy etykietę.
System FAT32 sprawdzi się w przypadku pendrive o przeciętnej pojemności, ale gdy mamy do czynienia z nośnikami ponad 32 GB warto rozważyć NTFS.
5. Rozmiar jednostki alokacji powinien wynosić 4 kB co jest optymalną wartością.
6. Kolejny krok to decyzja czy chcemy przetestować nośnik w trakcie formatowania. Jeśli tak, to zaznaczamy pole wyboru Szukaj błędnych sektorów na urządzeniu i określamy ewentualnie liczbę przebiegów testowych.
7. Opcja dodawania obrazu ISO jest w Rufusie nieco zawoalowana. W tym celu zaznaczamy pole wyboru Utwórz bootowalny dysk używając, z listy wybieramy Obraz ISO, a następnie klikamy na na znajdujący się obok listy przycisk pozwalający na wczytanie pliku z obrazem i wskazujemy obraz ISO, który chcemy przenieść na pamięć USB. Jeśli wybierzemy ISO z systemem Windows pojawi się możliwość wyboru - instalator czy zainstalowany system w wersji Windows To Go (uruchamiany z USB).
8. Na koniec klikamy na Start, a następnie na OK, by rozpocząć operację tworzenia bootowalnego pendrive'a.