Kategoria

Artykuł, strona 5


Microsoft udostępnia aktualizację bezpieczeństwa...
Autor: laptopowbateria | Kategorie: Artykuł 
Tagi: artykuł   microsoft   windows   ransomware   wannacry  
15 maja 2017, 10:45

Microsoft też walczy z nowym zagrożeniem, które panoszy się w wielu krajach. Mowa o ransomware Wannacry. Co ciekawe, zagrożenie jest na tyle duże, że Microsoft zdecydował się w tym przypadku udostępnić odpowiednie aktualizacje użytkownikom niespieranych wersji Windows. W tym dla właścicieli leciwego Windows XP sprzed 16 lat.

Wannacry to wielkie zagrożenie, które panoszy się w kilkudziesięciu krajach. Problem jest poważny, co sugeruje decyzja Microsoftu związana z udostępnieniem aktualizacji dla systemów, które nie są już wspierane. Tak, dotyczy to także Windows XP z 2001 roku, który uśmiercono ponad trzy lata temu.

Microsoft udostępnił poprawki dla Windows XP, Windows 8 i Windows Server 2003, choć teoretycznie systemy te nie są już wspierane. Można je pobrać z katalogu aktualizacji Microsoft Update. Patche są krytyczne i ich instalacja zalecana jest wszystkim użytkownikom.

Gigant z Redmond twierdzi, że użytkownicy Windows 7, 8.1 i 10, którzy zainstalowali ostatnie poprawki bezpieczeństwa i mają aktualne definicje wirusów dla Defendera, mają systemy odporne na nowe zagrożenie i nie powinni niczego się obawiać. Poprawki dla starszych systemów można pobrać pod poniższymi linkami:

Windows Server 2003 SP2 x64 Windows Server 2003 SP2 x86 Windows XP SP2 x64 Windows XP SP3 x86 Windows XP Embedded SP3 x86 Windows 8 x86 Windows 8 x64
Rufus - bootowalny pendrive z ISO systemu
Autor: laptopowbateria | Kategorie: Artykuł 
Tagi: artykuł   bootowalny pendrive   rufus  
12 maja 2017, 10:41

Pokazujemy ciekawe narzędzie do tworzenia bootowalnych pendrive'ów.

Rufus wśród aplikacji do tworzenia bootowalnych nośników USB z systemami na podstawie obrazów ISO wyróżnia się naciskiem na opcje formatowania i sprawdzania nośnika pod kątem ewentualnych błędów. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni czy nasz pendrive lub inna pamięć USB, którą chcemy użyć do jest w pełni sprawna skorzystajmy z Rufusa.

Rufus: bootowalny pendrive z ISO Linuxa

Jeśli mamy obraz ISO płyty z systemem operacyjnym - Windows czy Linux, jednak nie mamy nośnika optycznego, możemy utworzyć bootowalny pendrive instalacyjny. Warto wykorzystać do tego program Rufus. To popularne narzędzie do formatowania przenośnych pamięci USB i tworzenia bootowalnych dysków USB (pendrive, karta pamięci) z systemem operacyjnym. (Rufus może nam pomóc także w przywróceniu oryginalnej pojemności pendrive'a, co może się przydać, jeśli będziemy chcieli w przyszłości normalnie korzystać z nośnika, na którym umieściliśmy instalator systemu).

Uwaga! Upewnijmy się, że na pendrivie, z którego chcemy stworzyć nośnik instalacyjny z systemem, nie ma ważnych danych - wszystkie zostaną utracone.

1. W oknie Rufusa, w polu Urządzenie, określamy, na jakim dysku przenośnym nagrywamy system.

2. Domyślnie Rufus tworzy bootowalny pendrive, używając systemu FreeDOS. Aby wykorzystać do tego inny system operacyjny, rozwijamy listę (widoczna na powyższym zrzucie ekranowym) i wybieramy z niej pozycję Obraz ISO. Następnie klikamy na znajdujący się obok listy przycisk pozwalający na wczytanie pliku z obrazem. Po jego wybraniu możemy rozpocząć proces tworzeniae bootowalnego nośnika.

3. Klikamy na Start i czekamy na zrobienie pendrive'a insta­lacyjnego.

Bootowalny pendrive

1. Uruchamiamy Rufus. Po uruchomieniu klikamy na Tak jeśli chcemy by aplikacja sprawdzała czy w sieci nie ma aktualniejszych wersji.

2. Program wykryje wszystkie dostępne pamięci USB, które można wykorzystać. Wybieramy odpowiednią z listy.

3. Z drugiej listy wybieramy schemat partycjonowania. Jeśli nie mamy pewności jaki standard obsługuje nasz komputer pozostawiamy domyślne ustawienie. Gdy mamy komputer z UEFI możemy wybrać jedną z dwóch opcji.

4. Następnie podobnie jak w systemowym narzędziu do formatowania wybieramy system plików, rozmiar alokacji i podajemy etykietę.

System FAT32 sprawdzi się w przypadku pendrive o przeciętnej pojemności, ale gdy mamy do czynienia z nośnikami ponad 32 GB warto rozważyć NTFS.

5. Rozmiar jednostki alokacji powinien wynosić 4 kB co jest optymalną wartością.

6. Kolejny krok to decyzja czy chcemy przetestować nośnik w trakcie formatowania. Jeśli tak, to zaznaczamy pole wyboru Szukaj błędnych sektorów na urządzeniu i określamy ewentualnie liczbę przebiegów testowych.

7. Opcja dodawania obrazu ISO jest w Rufusie nieco zawoalowana. W tym celu zaznaczamy pole wyboru Utwórz bootowalny dysk używając, z listy wybieramy Obraz ISO, a następnie klikamy na na znajdujący się obok listy przycisk pozwalający na wczytanie pliku z obrazem i wskazujemy obraz ISO, który chcemy przenieść na pamięć USB. Jeśli wybierzemy ISO z systemem Windows pojawi się możliwość wyboru - instalator czy zainstalowany system w wersji Windows To Go (uruchamiany z USB).

8. Na koniec klikamy na Start, a następnie na OK, by rozpocząć operację tworzenia bootowalnego pendrive'a.

Windows 10 15063.296/15063.297 z poprawkami...
Autor: laptopowbateria | Kategorie: Artykuł 
Tagi: poprawki   artykuł   microsoft   windows   aktualizacja   windows 10   surface  
11 maja 2017, 10:40

Microsoft udostępnił kolejne zbiorcze uaktualnienie dla Windows 10, które po instalacji w wersji Creators Update podnosi numer wydania do 15063.296/15063.297. Aktualizacja zawiera jedynie poprawki. Co warte uwagi, zbiorcze uaktualnienie dla "gołego" Windows 10 z numerem 10240 było już ostatnim takim patchem.

Microsoft udostępnił w Windows Update kolejne zbiorcze uaktualnienie dla Windows 10 Creators Update. Nowa łatka ma numer KB4016871 i wprowadza różne poprawki błędów. Nowych funkcji nie zawiera, bo te wprowadzane są wraz z dużymi uaktualnieniami i teraz będzie to odbywać się mniej więcej co pół roku. Poniżej wykaz zmian w nowej aktualizacji.

Windows 10 15063.296/15063.297 - co nowego?

Rozwiązano problemy z Surface Hubem, który powodował nieoczekiwania wybudzenia urządzeń. Rozwiązano problem, w którym autochk.exe mógł pomijać sprawdzanie dysków i nie naprawiać uszkodzeń, co może prowadzić do utraty danych. Poprawiono problemy powiązane z Microsoft Edge i TCP Fast Open, które mogły powodować brak możliwości nawiązywania połączenia z niektórymi stronami. Rozwiązano problemy z łącznością Bluetooth w myszy Arc Touch. Wprowadzono poprawki bezpieczeństwa w Microsoft Edge, Internet Explorerze, Microsoft Graphics Component, Windows SMB Server, Windows COM, Microsoft Scripting Engine, kernelu Windows, Windows Server i .NET Framework.

Windows 10 Anniversary Update i 1511 również dostają zbiorcze poprawki. To samo dotyczy "gołego" Windows 10 z numerem 10240 z lipca 2015 roku. Warto jednak dodać, że dla tego ostatniego systemu udostępniono już ostatnie zbiorcze uaktualnienie i zakończono wsparcie. Użytkownicy muszą zainstalować uaktualnienie Threshold 2 lub nowsze.