10AppsManager to niewielka aplikacja, dzięki której możemy usunąć z systemu Windows 10 wbudowane programy, które są nam niepotrzebne. Zrobimy to za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
Z pomocą przychodzi 10AppsManager, produkt stworzony przez The Windows Club, producenta zajmującego się tworzeniem oprogramowania na komputery z systemami Windows. Tym razem oddali nam oni do użytku niewielką aplikację, dzięki której możemy usunąć z systemu Windows 10 wbudowane programy, które są nam zbędne.
Program 10AppsManager nie wymaga instalacji. Jest od gotowy do użytku po wypakowaniu pobranego archiwum. Aplikacja pracuje zarówno z 32-bitowymi, jak i 64-bitowymi wersjami systemu Windows 10. Zanim jednak przejdziemy do usuwania wybranych aplikacji, powinniśmy skorzystać rady, jaką przygotowali dla nas twórcy programu. W dolnej części okna aplikacji widzimy napis Please create a System Restore Point before uninstalling. Twórcy programu zaznaczają, że przed przystąpieniem do usuwania niechcianych aplikacji powinniśmy utworzyć punkt przywracania systemu. Będzie to dobre zabezpieczenie w razie niepowodzenia związanego z odinstalowywaniem aplikacji.
Przywracanie systemu to funkcja, która przywraca pliki systemowe, poprzednie ustawienia czy zainstalowane programy, nie przywracając przy tym plików użytkownika - czyli dokumentów, muzyki, obrazów itp. System przywrócić możemy jedynie do stanu, w jakim znajdował się, kiedy utworzono punkt przywracania systemu. Możemy samodzielnie utworzyć taki punkt. Może być on przydatny w przypadku pomyłkowego usunięcia aplikacji, bądź wystąpienia innych niekorzystnych zdarzeń.
Tworzenie punktu przywracania systemu
1. Wyszukujemy w naszych komputerach narzędzie Utwórz punkt przywracania.
2. Uruchamiamy je i przechodzimy w nim do zakładki Ochrona systemu. Teraz musimy sprawdzić, czy ochrona systemu jest włączona dla naszej partycji systemowej.
3. Jeśli ochrona jest wyłączona, zaznaczamy wybraną partycję i klikamy przycisk Konfiguruj. W nowo otwartym oknie zmieniamy opcję Wyłącz ochronę systemu, na Włącz ochronę systemu i zapisujemy zmiany.
4. Następnie klikamy przycisk Utwórz, po czym nadajemy nazwę naszemu punktowi przywracania systemu. Dzięki temu w wypadku konieczności przeprowadzenia przywracania stanu systemu, będziemy mogli łatwo odnaleźć nasz punkt.
Odinstalowywanie niechcianych aplikacji
Zabezpieczenie się przed niechcianymi sytuacjami poprzez stworzenie punktu przywracania systemu to prawdopodobnie najtrudniejsze zadanie, jakie musimy wykonać, chcąc pozbyć się domyślnie instalowanych w systemie Windows 10 aplikacji. Dalej będzie już tylko łatwiej. Możemy w końcu bez przeszkód przejść do programu 10AppsManager.
Obsługa oprogramowania 10AppsManager jest bardzo łatwa. Pomimo angielskiej wersji językowej aplikacji, z zadaniem poradzą sobie nawet mniej zaawansowani użytkownicy, ze względu na intuicyjny sposób obsługi. Ikony pokazane w głównym oknie programu prezentują pozycje, jakie zainstalowane są w komputerze wraz z systemem Windows 10. Na liście znajdziemy między innymi Kalkulator, OneNote, Xbox czy Windows Store - czyli popularny sklepu z aplikacjami, w którym znajdziemy wiele interesujących pozycji. Kliknięcie ikony powoduje pojawienie się okna dialogowego, w którym aplikacja upewnia się, czy chcemy odinstalować konkretną pozycję.
Spójrzmy na menu Start przed procesem odinstalowywania wybranych aplikacji. Znajdują się w nim kafelki aplikacji Pogoda oraz Xbox. Z pomocą 10AppsManager usuwam z komputera programy Weather oraz Xbox.
Po zakończeniu procesu odinstalowywania zostaniemy o tym powiadomieni. Usunięcie konkretnego programu nie wprowadza jednak zmian na liście aplikacji, które pokazane są w głównym oknie 10AppsManager. Niezależnie od tego, czy pokazane aplikacje znajdują się na naszym dysku, ich ikony będą wyświetlane na liście.
Sprawdźmy za to menu Start, w którym wyświetlane były ikony usuniętych aplikacji. Jak widzimy, miejsce po nich pozostaje puste - co może świadczyć o tym, że zostały odinstalowane.
Jeśli chcemy szybko pozbyć się wszystkich tego typu instalowanych domyślnie aplikacji znajdujących się na liście w programie 10AppsManager, powinniśmy użyć do tego przycisku Remove All.
Ponowna instalacja aplikacji
Jeśli popełnimy błąd, usuwając z systemu Windows 10 aplikację, możemy przywrócić skasowane wcześniej programy. Wśród nielicznych przycisków znajdujących się w oknie głównym aplikacji znajdziemy także przycisk Reinstall.
Jego naciśnięcie rozpocznie proces ponownej instalacji aplikacji, jakie znajdują się na liście. Proces ten dotyczy wszystkich programów - jeśli zdarzyło nam się odinstalować więcej niż jedną aplikację, przy czym pozbyliśmy się z komputera ciekawej pozycji, możemy skorzystać z ponownej instalacji bazy programów. Pamiętajmy jednak o tym, że do naszego komputera powróci także inne, wcześniej odinstalowane oprogramowanie. Konieczne może być ponowne usunięcie niechcianych aplikacji.
Program poinformuje nas po zakończeniu procesu reinstalacji, wyświetlając stosowne okno dialogowe.
Dodatkowo możemy sprawdzić menu Start, czy powróciły do niego pozycje, które zostały wcześniej odinstalowane. Jak widać, nie znajdują się tam kafelki aplikacji Weather oraz Xbox. Spokojnie, nie oznacza to, że programy te nie powróciły do naszego komputera. Sprawdźmy listę aplikacji w menuStart. Tam znajdziemy już wcześniej odinstalowane i przywrócone programy. Są one dodatkowo oznaczone indeksem Nowa.
Aby programy wróciły na ekran startowy, w menu Start klikamy prawym przyciskiem na interesującą nas pozycję. Z menu kontekstowego wybieramy opcję Przypnij do ekranu startowego. Dzięki temu ponownie zostanie utworzony kafelek z interesującą nas aplikacją.
Przywracanie systemu Windows
Jeśli już utworzyliśmy punkt przywracania systemu, to w razie problemów przy odinstalowywaniu bądź przywracaniu aplikacji, możemy ten utworzony wcześniej punkt wykorzystać. Pamiętajmy o tym, że przywracanie systemu stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie. Nie musimy wykonywać procesu przywracania systemu, aby swobodnie korzystać z aplikacji 10AppsManager.