Tagi: artykuł intel
13 września 2016, 09:15
Intel planuje wydać 4-rdzeniowe układy dla kompaktowych laptopów i 6-rdzeniowe dla topowych konstrukcji - na takie modele czekało wielu z nas.
W sieci pojawiły się przecieki odnośnie planów wydawniczych mobilnych procesorów Intela. Jeżeli informacje te rzeczywiście się sprawdzą, to w najbliższych latach czeka nas mała rewolucja.
Jak obecnie wygląda sytuacja w segmencie mobilnym? Pod koniec sierpnia zadebiutowały pierwsze układy Kaby Lake – tyle tylko, że jak na razie są one dostępne tylko w segmencie niskonapięciowym (Kaby Lake-U) i ultra niskonapięciowym (Kaby Lake-Y) dla urządzeń konwertowalnych i cienkich laptopów. Nie tak dawno pojawiły się też procesory Apollo Lake, które w najniższym segmencie zastąpiły modele Braswell.
Jeżeli natomiast chodzi o najwydajniejsze laptopy (np. konstrukcje skierowane dla graczy), to nadal królują tam procesory z generacji Skylake – przynajmniej jak na razie, bo pod koniec roku planowane jest zastąpienie ich 4-rdzeniowymi modelami z generacji Kaby Lake ze standardowym układem graficznym GT2. Co ciekawe, plany nie zakładają wprowadzenia 4-rdzeniowych modeli z wydajniejszą grafiką Iris lub Iris Pro.
W przyszłym roku mają również pojawić się wydajniejsze wersje niskonapięciowe (Kaby Lake-U). Udostępnione plany zakładają modele wyposażone w zintegrowany układ graficzny GT3e (Iris), a z wcześniejszych informacji wiemy, że producent planuje również wydać modele 4-rdzeniowe – po raz pierwszy w tym segmencie.
Koniec przyszłego roku przyniesie nowe generacje procesorów dla słabszych laptopów – układy Apollo Lake zostaną zastąpione przez Gemini Lake, a Kaby Lake-Y/-U przez Cannon Lake-Y/-U. Według dotychczasowych przecieków, generacja Cannon Lake nadal będzie korzystać z mikroarchitektury Skylake, ale w produkcji zostanie wykorzystany 10-nanometrowy proces technologiczny.
Prawdziwa rewolucja czeka nas jednak w drugim i trzecim kwartale 2018 roku, bo właśnie wtedy mają zadebiutować modele z generacji Coffee Lake – prawdopodobnie nadal korzystającej z mikroarchitektury Skylake, ale wytwarzanej w 10-nanometrowej litografii. W segmencie niskonapięciowym pojawią się modele 4-rdzeniowe z wydajniejszym układem graficznym GT3e, natomiast w topowym planowane są wersje 6-rdzeniowe. Wygląda więc na to, że generacja Cannon Lake jest projektowana z myślą o słabszych układach, a Coffee Lake o tych wydajniejszych. Czy takie rozdrobnienie to dobry pomysł? Cóż, czas pokaże…