Szybsze Wi-Fi w smartfonach i laptopach od...
Autor: laptopowbateria
Tagi: komputery   artykuł   laptopy   telefony   mobile   smartfony   wi-fi  
27 października 2016, 10:47

Szybkie, naprawdę szybkie Wi-Fi już w przyszłym roku pojawi się w pierwszych smartfonach, laptopach i innych urządzeniach. Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance rozpoczęło wydawanie certyfikatów zgodności z nowym standardem łączności bezprzewodowej – WiGig.

Czym jest WiGig? To nowy standard łączności bezprzewodowej (802.11ad). Ma on zasięg zbliżony do Bluetootha, czyli około 10 metrów. W pełni technologię tę wykorzystamy zatem wyłącznie będąc niedaleko routera. Pełnia możliwości jest tutaj jednak naprawdę niemała – mówi się bowiem o szybkości transmisji danych na poziomie 8 Gb/s.

Po co nam taka szybkość? Cóż, przede wszystkim im szybciej, tym lepiej. Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance twierdzi jednak, że taką łączność wykorzystamy przede wszystkim do strumieniowania wideo w rozdzielczości 4K pomiędzy urządzeniami, jak również do obsługi rzeczywistości rozszerzonej i rzeczywistości wirtualnej.

Pierwsze smartfony i laptopy zgodne ze standardem WiGig (802.11ad) pojawią się na rynku w przyszłym roku (certyfikaty otrzymały między innymi firmy Intel, Qualcomm i Dell). Wtedy też okaże się, czy technologia ta jest tak dobra, jak próbuje nam to przekazać stowarzyszenie Wi-Fi Alliance.

Pierwsze routery obsługujące 802.11ad, z którymi połączą się smartfony i laptopy, trafiają już do sklepów. Standard pojawia się też w akcesoriach, takich jak stacja dokująca Lenovo ThinkPad WiGig Dock.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj nowy komentarz